გაკვეთილის გეგმა ბუნებისმეტყველებაში
კლასი VI
მასწავლებელი-ციალა ცხოვრებაძე
მუშაობის ფორმა-ჯგუფური (4 ჯგუფი)
რესურსები: კომიუტერი, ქაღალდები, ფორმატი, მობილური
გაკვეთილის მიზანი: უნარების განვითარება:
ა)ურთიერთთანამშრომლობის და სხვისი აზრის პატივისცემა
ბ) მასალის მოძიება და დახარისხება
გ) რესურსების მიზნობრივი გამოყენება
დ) თხრობის კულტურის განვითარება
ე) გარემოს დაცვის აუცილებლობის გათავისება
გაკვეთილის მსვლელობა
I კლასის წესრიგში მოყვანა
II გამოწვევა
1, რა არის ეკოლოგია
2. განმარტეტ ეკოლოგიური ფაქტორები
3. რატომ გამოყვეს ანთროოგენური ფაქტორი ბიოტურიდან
4. რაში გამოიხატა ადამიანის უარყოფითი როლი, როგორია თქვენი თვალით დანახული სამყარო
...ადამიანი იყენებს ბუნებრივ რესურსებს, ზემოქმედებს ბუნებაზე, ხშირად შე
დეგები უარყოფითია. თვითოეულმა ჯგუფმა წარმოადგინა სხვადასხვა ფაქტორით გამოწვეული უარყოფითი შედეგები, გამოიკვეთა გარემოს სხვადასხვა გზები.
III სიღრმისეული წვდომა
I ჯგუფი
,,საჰაერო, სახმელეთო და წყლის ტრანსორტი"
თეკლა-- კომიუტერში ჩატვირთული მასალების გამოყენებით აკეთებს პრეზენტაციას, ხაზს უსვამს ტყვიით, ნახშირორჟანგით, ნახშირჟანგით, გოგირდოვანი ნაერთებით დაბინძურების არასახარბიელო შედეგებს
კითხვები: ა)პრეზენტაციაში აღინიშნა, რომ ჰემოგლობინი ვერ აწოდებს ჟანგბადს ორგანოებს, რატომ?
--ნახშირჟანგი ჰემოგლობინს მტკიცედ უერთდება
ბ) ანა კაპანაძე --ჩემთვის ცნობილია ავტოტრასასთან 500მ დიამეტრში იღუებიან ფრინველები, რადგან მათი საკვები-ჭიები ტყვიითაა გაჟღენთილი
გ) ნინო აბულაძე -- ტყვიის შემცველი ნივთიერებები იწვევენ ავთვისებიან სიმსივნეებს, ინფაქტს და სხვა.
გ) მარიამი -- ნამარხების შესწავლით ირკვევა, რომ ძველი რომის განადგურების მიზეზი
ტყვიის წყალსადენის მილების გამოყენაბა ყოფილა.
ჩვენ გლობალურად შევხედეთ დაბინძურების ხარისხს, საინტერეს
ოა რა ხდება ჩვენს ქალაქში, სკოლის ტერიტორიაზე, საკლასო ოთახებში?
IIჯგუფი
მარიამ გაბიძაშვილი - ჩვენ დავინტერესდით ვერის პარკით, სკოლის მიმდებარე ტერიტორიით დავინტერესთით, მოვიძიეთ მასალები, გადავიღეთ და კომიუტერში ჩავტვირთეთ.
ვერის პარკი მოვლილია, თუმცა ქარს რამდენიმე ეთილენის პარკი ხეხე ჩამოუკიდია, სკოლის მიმდებარე ტერიტორია მიუხედავად იმისა ნარჩენებისთვის განკუთვნილი ყუთები დგას მაინც დანაგვიანებულია.
ჩვენ გავდივართ ქალაქგარეთ, ჩვენი გულგრილობის შედეგებს ყველგან ვხვდებით, ჩამოსული სტუმრისთვის ჩვენი სახეა
ქეთი ტუხაშვილი -
რა შეიძლება გამიწვიოს ნაგავსაყრელმა? - პირუტყვის სიკვდილი, წვიმის დროს ჩამდინარე წყლები აბინძურებს: მდინარეს, ტბას, ოკეანეს სხვადასხვა ნივთიერებით, მათ შორის სასმელ წყალს.
- რა მნიშვნელობა აქვს სასმელ წყალს ორგანიზმისთვის?...
ახალ გამოგონებას შეეხო ლუკა ყიფიანი , რომელიც ეხება ოკეანის განთავისუფლებას ნარჩენებისაგან.
ლიზი ეკოლოგიური პრობლემა მარტო ერთი ქვეყნის ტრაგედია არ არის, მაგალითად ჩერნობილის ტრაგედია, ჩემს მიერ მოძიებული ინფორმაციით მას უკავშირებენ დაუნის სინდრომის,კატარაქტის, გულსისხლძარღვთა დაავადების, იმუნიტეტის კლების შემთხვევებს.
ამიტომ სხვისი წყლულიც მაჩნდეს წყლულად და ჩემი წყლულით სხვა უნდა წუხდეს.
III ჯგუფი
,,ჩვევა სჯულზე უმტკიცესია"
ნიკოტინი, ნარკოტიკი ალკოჰოლი
პრეზენტაცია წარმოადგინეს - ნიკა და ირაკლი კვაშალებმა
თანამომხსენებლები - ანა და ლიზი კლასის ინტერესი იყო რა იწვევს მიჯაჭვულობას, ასეთი მძიმე შედეგები, რატომ არის უკუნებელი?
-ტვინში არის ცუდად შესწავლილი ჯირკვალი, რომელიც პასუხს აგებს მახსოვრობაზე
IV და კვლავ ,,ჩვევა რჯულზე უმტკიცესია"
კომპიუტერი, მობილური, ტოტალიზატორი
მარიამ მიქაძე - ჩემს ირგვლივ ბევრი ადამიანი გახდა მსხვერპლი ტექნიკური საშუალებების, რეკლამები გვიბიძგებენ შევიძინოთ მავნე ჩვევები, მოძიებული ინფორმაციამ დამანახა საფრთხე ჯანმრთელობის თვალსაზრისით: ჰალუცინაციები, ნ,ს, აშლილობა და სხვა.
ნიკა სადაღაშვილი - მივხვდი ფრთხილად უნდა ვიმოგზაურო იმ სამყაროსი რომელშიც ვცხოვრობ
ანა კუჭავა - ჩვენ უნდა დავიცვათ ზომიერება, როგორც მასწავლებელი იტყოდა შევძლოთ
თავის მართვა
გააზრება
როგორც ვხედავთ გარემო, რომელიც გვაკრავს ადამიანის საქმიანობის შედეგად, მავნე ნივთიერებს აგროვებს, ზოგიერთი ნივთიერება შლის ქლოროფილს
ა) რა არის ქლოროფილი?
ბ)დაახასიათეთ სინათლისა და სიბნელის ფაზა
ვარიგებ სააზროვნო კითხვებს თვითოეული ჯგუფისთვის
ა) მზე და პური
ბ) სინათლე და შაქარი
გ) ჟანგბადი და კუნთები
დ) შაქარი და ნახშირორჟანგი
ჩვენ ვაჩვენეთ ჯანსაღი გარემოს როლი ჯანსაღი სულიერი და ფიზიკური სხეულის შენარჩუნებისთვის, რა მოგცათ ამ თემაზე მუშაობა?
- გავიგე რა როლი აქვს გარემოს, რომელშიც ვცხოვრობ
- როგორ მოვიძიო ინფორმაცია და დავახარისხო
- როგორ გამოვიყენო ტექნიკა შევძლო ზომიერების დაცვა
- შევძლო ჩემი აზრის გამოხატვა, მოვისმინო კრიტიკას და გავითვალისწინო
- შევძლო პატივი ვცე სხვის აზრს
- არ დავშორდე საკუთარ თავს ,,სინდისს" ,,მე"-ს
-გავითვალისწინო ,,ყოველი დღე შენს თავს ჰკითხე''....
კლასი VI
მასწავლებელი-ციალა ცხოვრებაძე
მუშაობის ფორმა-ჯგუფური (4 ჯგუფი)
რესურსები: კომიუტერი, ქაღალდები, ფორმატი, მობილური
გაკვეთილის მიზანი: უნარების განვითარება:
ა)ურთიერთთანამშრომლობის და სხვისი აზრის პატივისცემა
ბ) მასალის მოძიება და დახარისხება
გ) რესურსების მიზნობრივი გამოყენება
დ) თხრობის კულტურის განვითარება
ე) გარემოს დაცვის აუცილებლობის გათავისება
გაკვეთილის მსვლელობა
I კლასის წესრიგში მოყვანა
II გამოწვევა
1, რა არის ეკოლოგია
2. განმარტეტ ეკოლოგიური ფაქტორები
3. რატომ გამოყვეს ანთროოგენური ფაქტორი ბიოტურიდან
4. რაში გამოიხატა ადამიანის უარყოფითი როლი, როგორია თქვენი თვალით დანახული სამყარო
...ადამიანი იყენებს ბუნებრივ რესურსებს, ზემოქმედებს ბუნებაზე, ხშირად შე
დეგები უარყოფითია. თვითოეულმა ჯგუფმა წარმოადგინა სხვადასხვა ფაქტორით გამოწვეული უარყოფითი შედეგები, გამოიკვეთა გარემოს სხვადასხვა გზები.
III სიღრმისეული წვდომა
I ჯგუფი
,,საჰაერო, სახმელეთო და წყლის ტრანსორტი"
თეკლა-- კომიუტერში ჩატვირთული მასალების გამოყენებით აკეთებს პრეზენტაციას, ხაზს უსვამს ტყვიით, ნახშირორჟანგით, ნახშირჟანგით, გოგირდოვანი ნაერთებით დაბინძურების არასახარბიელო შედეგებს
კითხვები: ა)პრეზენტაციაში აღინიშნა, რომ ჰემოგლობინი ვერ აწოდებს ჟანგბადს ორგანოებს, რატომ?
--ნახშირჟანგი ჰემოგლობინს მტკიცედ უერთდება
ბ) ანა კაპანაძე --ჩემთვის ცნობილია ავტოტრასასთან 500მ დიამეტრში იღუებიან ფრინველები, რადგან მათი საკვები-ჭიები ტყვიითაა გაჟღენთილი
გ) ნინო აბულაძე -- ტყვიის შემცველი ნივთიერებები იწვევენ ავთვისებიან სიმსივნეებს, ინფაქტს და სხვა.
გ) მარიამი -- ნამარხების შესწავლით ირკვევა, რომ ძველი რომის განადგურების მიზეზი
ტყვიის წყალსადენის მილების გამოყენაბა ყოფილა.
ჩვენ გლობალურად შევხედეთ დაბინძურების ხარისხს, საინტერეს
ოა რა ხდება ჩვენს ქალაქში, სკოლის ტერიტორიაზე, საკლასო ოთახებში?
IIჯგუფი
მარიამ გაბიძაშვილი - ჩვენ დავინტერესდით ვერის პარკით, სკოლის მიმდებარე ტერიტორიით დავინტერესთით, მოვიძიეთ მასალები, გადავიღეთ და კომიუტერში ჩავტვირთეთ.
ვერის პარკი მოვლილია, თუმცა ქარს რამდენიმე ეთილენის პარკი ხეხე ჩამოუკიდია, სკოლის მიმდებარე ტერიტორია მიუხედავად იმისა ნარჩენებისთვის განკუთვნილი ყუთები დგას მაინც დანაგვიანებულია.
ჩვენ გავდივართ ქალაქგარეთ, ჩვენი გულგრილობის შედეგებს ყველგან ვხვდებით, ჩამოსული სტუმრისთვის ჩვენი სახეა
ქეთი ტუხაშვილი -
რა შეიძლება გამიწვიოს ნაგავსაყრელმა? - პირუტყვის სიკვდილი, წვიმის დროს ჩამდინარე წყლები აბინძურებს: მდინარეს, ტბას, ოკეანეს სხვადასხვა ნივთიერებით, მათ შორის სასმელ წყალს.
- რა მნიშვნელობა აქვს სასმელ წყალს ორგანიზმისთვის?...
ახალ გამოგონებას შეეხო ლუკა ყიფიანი , რომელიც ეხება ოკეანის განთავისუფლებას ნარჩენებისაგან.
ლიზი ეკოლოგიური პრობლემა მარტო ერთი ქვეყნის ტრაგედია არ არის, მაგალითად ჩერნობილის ტრაგედია, ჩემს მიერ მოძიებული ინფორმაციით მას უკავშირებენ დაუნის სინდრომის,კატარაქტის, გულსისხლძარღვთა დაავადების, იმუნიტეტის კლების შემთხვევებს.
ამიტომ სხვისი წყლულიც მაჩნდეს წყლულად და ჩემი წყლულით სხვა უნდა წუხდეს.
III ჯგუფი
,,ჩვევა სჯულზე უმტკიცესია"
ნიკოტინი, ნარკოტიკი ალკოჰოლი
პრეზენტაცია წარმოადგინეს - ნიკა და ირაკლი კვაშალებმა
თანამომხსენებლები - ანა და ლიზი კლასის ინტერესი იყო რა იწვევს მიჯაჭვულობას, ასეთი მძიმე შედეგები, რატომ არის უკუნებელი?
-ტვინში არის ცუდად შესწავლილი ჯირკვალი, რომელიც პასუხს აგებს მახსოვრობაზე
IV და კვლავ ,,ჩვევა რჯულზე უმტკიცესია"
კომპიუტერი, მობილური, ტოტალიზატორი
მარიამ მიქაძე - ჩემს ირგვლივ ბევრი ადამიანი გახდა მსხვერპლი ტექნიკური საშუალებების, რეკლამები გვიბიძგებენ შევიძინოთ მავნე ჩვევები, მოძიებული ინფორმაციამ დამანახა საფრთხე ჯანმრთელობის თვალსაზრისით: ჰალუცინაციები, ნ,ს, აშლილობა და სხვა.
ნიკა სადაღაშვილი - მივხვდი ფრთხილად უნდა ვიმოგზაურო იმ სამყაროსი რომელშიც ვცხოვრობ
ანა კუჭავა - ჩვენ უნდა დავიცვათ ზომიერება, როგორც მასწავლებელი იტყოდა შევძლოთ
თავის მართვა
გააზრება
როგორც ვხედავთ გარემო, რომელიც გვაკრავს ადამიანის საქმიანობის შედეგად, მავნე ნივთიერებს აგროვებს, ზოგიერთი ნივთიერება შლის ქლოროფილს
ა) რა არის ქლოროფილი?
ბ)დაახასიათეთ სინათლისა და სიბნელის ფაზა
ვარიგებ სააზროვნო კითხვებს თვითოეული ჯგუფისთვის
ა) მზე და პური
ბ) სინათლე და შაქარი
გ) ჟანგბადი და კუნთები
დ) შაქარი და ნახშირორჟანგი
ჩვენ ვაჩვენეთ ჯანსაღი გარემოს როლი ჯანსაღი სულიერი და ფიზიკური სხეულის შენარჩუნებისთვის, რა მოგცათ ამ თემაზე მუშაობა?
- გავიგე რა როლი აქვს გარემოს, რომელშიც ვცხოვრობ
- როგორ მოვიძიო ინფორმაცია და დავახარისხო
- როგორ გამოვიყენო ტექნიკა შევძლო ზომიერების დაცვა
- შევძლო ჩემი აზრის გამოხატვა, მოვისმინო კრიტიკას და გავითვალისწინო
- შევძლო პატივი ვცე სხვის აზრს
- არ დავშორდე საკუთარ თავს ,,სინდისს" ,,მე"-ს
-გავითვალისწინო ,,ყოველი დღე შენს თავს ჰკითხე''....
No comments:
Post a Comment